ΧΟΡΩΔΙΑ ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΑΡΜΟΝΙΑ»

jhgjTo φεστιβάλ λαμβάνει χώρα στην Πρέβεζα, στο Κηποθέατρο Δήμου Πρέβεζας «Γιάννης Ρίτσος», το Αρχαίο Ωδείο Νικοπόλεως, το Κάστρο Παντοκράτορα και το Πνευματικό Κέντρο Ι. Μ. Νικοπόλεως και Πρέβεζας, κάθε 1ο δεκαήμερο του Ιουλίου (για 4 ημέρες).

Το Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ Πρέβεζας είναι ένα γεγονός με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα μουσικά δρώμενα και με ύψιστη πολιτιστική προσφορά στη χώρα μας μέχρι σήμερα. Από το 1995 και κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ πραγματοποιείται και ο Διεθνής Διαγωνισμός Θρησκευτικής  που σκοπό του έχει τη διάδοση της εκκλησιαστικής μας μουσικής παράδοσης σε όλον τον κόσμο. Λαμβάνει χώρα κάθε 1ο 10ήμερο του Ιουλίου και προσκαλούνται πάντα μεγάλες προσωπικότητες της Χορωδιακής Μουσικής Σκηνής ανά τον κόσμο, οι οποίοι και δίνουν έναν άλλον αέρα στην οργάνωση αυτή.

Σκοπός του φεστιβάλ αποτελεί η καθιέρωση και εδραίωση του θεσμού, με στόχο την προαγωγή της χορωδιακής μουσικής, την ανάπτυξη του πνευματικού & πολιτιστικού επιπέδου, την καλλιέργεια του μουσικού αισθήματος και τη διάδοση της βυζαντινής μουσικής σε όλο τον κόσμο.

Απευθύνεται σε όλες οι ηλικίες – Στις εκδηλώσεις του ετησίως συμμετέχουν άνω των 1200 ατόμων, ενώ παρακολουθούν τις εκδηλώσεις του 4.000 – 5.000 άτομα ετησίως. Συμμετέχουν περίπου 600 χορωδοί, 150 συντελεστές παραγωγής, 300 εθελοντές.

29ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

17ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ 7 – 10 ΙΟΥΛΙΟΥ 2011


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ, 06.07.2011
• Καλωσόρισμα χορωδιών στο κτίριο της χορωδίας «Αρμονία» Πρέβεζας
• Άφιξη των επίσημων προσκελημένων στο ξενοδοχείο
ΠΕΜΠΤΗ, 07.07.2011
• Καλωσόρισμα χορωδιών στο κτίριο της χορωδίας «Αρμονία» Πρέβεζας
• Άφιξη των επίσημων προσκελημένων στο ξενοδοχείο

• ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
• 20.00 Συνάντηση όλων των αρχηγών των αποστολών των συμμετεχουσών χορωδιών και των μαέστρων, των επίσημων προσκεκλημένων, των τοπικών αρχών και του Τύπου.
o Χαιρετισμός προέδρου  Χορωδίας Πρέβεζας»Aρμονία»
o Χαιρετισμός εκπροσώπου Περιφέρειας Ηπείρου
o Χαιρετισμός εκπροσώπου Δήμου Πρέβεζας
o Χαιρετισμός από τον καθηγήτρια Eva Kollar
o Χαιρετισμός από την κ. Darina Krosneva – Stamenova
o Χαιρετισμός από τον κ.Lorenzo Donati
o Χαιρετισμός εκπροσώπων των συμμετεχουσών χορωδιών

ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ»
• 20.45 Άφιξη των χορωδιών στο χώρο – Τακτοποίηση στις θέσεις
• 21.00 Υποδοχή του κοινού και των επισήμων.
• 21.15 Έναρξη της τελετής έναρξης
o Χαιρετισμοί από τις τοπικές αρχές
o Παρουσίαση των χορωδιών που συμμετέχουν στο 29ο Δ.Χ.Φ Πρέβεζας
o Όλες οι χορωδίες που συμμετέχουν ερμηνεύουν από ένα τραγούδι.
1. Female Youth Choir Krasje, Trieste, Italy
διευθύνει: Matjaz Scek
2. “Ave Maria” , Rivne, Ukraine
διευθύνει: Marina Honcharova
3. “Consonance”, Bucharest, Romania
διευθύνει: Lacramioara Ana Pauliuc
4. Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spain
    διευθύνει: Marcos Francisco Lorenzo Afonso
5. Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon City, Korea
διευθύνει: Gyeong Hee Lee
6. Youth Choir “Svitych”of the Gogol State University of   Ukraine,Nizhyn, Ukraine
διευθύνει: Lyudmyla Shumska & Lyudmyla Kostenko
7. Children’s and Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece
διευθύνει: Anelia Stefanova
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 08.07.2011
• 12.00 Επίσκεψη των αρχηγών των χορωδιών στις τοπικές Αρχές


ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ
• 19.30 Aκουστική πρόβα των χορωδιών – Κατηγορίες C – E
19.30 – 19.45 Children’s Choir “Armonia” of Preveza, Greece
19.45 – 20.00 C “Ave Maria” , Rivne, Ukraine
20.00 – 20.15 E1
Female Youth Choir Krasje, Trieste, Italy(E2)
20.15 – 20.30 E2 Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon City, Korea (Å1)
20.30 – 20.45 Å3 “Consonance” , Bucharest, Romania (Å1)
• 21.00 17th International Choral Competition of Sacred Music – Categories C – E
21.00 – 21.20 out Children’s Choir “Armonia” of Preveza, Greece
21.20 – 21.40 C “Ave Maria” , Rivne, Ukraine
21.40 – 22.00 E1 Female Youth Choir Krasje, Triest, Italy(E2)
22.00 – 22.20 E2 Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon City, Korea (Å1)
22.20 – 22.40 Å3 “Consonance” , Bucharest, Romania (Å1)

 ΣΑΒΒΑΤΟ, 09.07.2011
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ

• 19.30 Ακουστική πρόβα των χορωδιών – Κατηγορίες D – A
19.30 – 19.45 (out)  Polyphonic Choir of Patras
διευθύνει: Eleni Papadopoulou – Aravantinou
19.45 – 20.00 Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece
διευθύνει: Anelia Stefanova
20.00 – 20.15 D “Consonance” , Bucharest, Romania (D1)
διευθύνει: Lacramioara Ana Pauliuc
20.15 – 20.30 A1 Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spain
διευθύνει: Marcos Francisco Lorenzo Afonso
20.30 – 20.45 A2
Youth Choir “Svitych”of the Gogol State University of
Ukraine, Nizhyn, Ukraine
διευθύνουν: Lyudmyla Shumska & Lyudmyla Kostenko
• 21.00 17th International Choral Competition of Sacred Music – Categories D – A
21.00 – 21.20 out
Polyphonic Choir of Patras
21.20 – 21.40 Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece
21.40 – 22.00 D “Consonance” , Bucharest, Romania (D1)
22.00 – 22.20 A1 Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spain
22.20 – 22.40 A2
Youth Choir “Svitych”of the Gogol State University of
Ukraine, Nizhyn, Ukraine

ΚΥΡΙΑΚΗ, 10.07.2011
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ

• 10.30 Συνάντηση των διοργανωτών, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής, των αρχηγών των χορωδιών και των μαέστρων
• 11.00 Διάσκεψη

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΏΝ
• 20.45 Άφιξη των χορωδιών στο χώρο
• 21.00 Άφιξη του κοινού και των επίσημων καλεσμένων
• 21.15 Έναρξη τελετής λήξης
• 22.00 Οι καλύτερες χορωδίες από κάθε κατηγορία θα ερμηνεύσουν από ένα τραγούδι
• 23.15 Αναχώρηση από το χώρο

Το 30ο Δ.Χ.Φ.Π. θα διεξαχθεί από 5 – 8 Ιουλίου και το πρόγραμμα του φετινού φεστιβάλ έχει  ελάχιστες αποκλίσεις από το περσινό . Οι συμμετέχουσες χορωδίες είναι οι εξής:
1. Παιδική Χορωδία Δήμου Μοσχάτου
Διευθύνει : Όλγα Αλεξοπούλου
2. Chorus Matricanus, Szazhalombatta, Hungary
Διευθύνει : Anna Fűri
3. Viva! Youth Singers of Toronto, Canada
Διευθύνει : Carol Woodward Ratzlaff
4. “Vocal”, Πάτρα / Patra Hellas
Διευθύνει : Κατερίνα Πολυμενάκου / Katerina Polymenakou
5. The National academic choir of Ukrainian Academy of Science “Golden Gates», Kyiv, Ukraine
Διευθύνει : Pavlo Struts
6. Budapesti Vandor Choir, Budapest, Hungary
Διευθύνει : Zsuzsanna Nemeth
7. University of Warsaw Choir, Warsaw Poland
Διευθύνει : Irina Bogdanovich
8. Coral of workers of the Universidad de Los Andes, Merida, Venezuela
Διευθύνει: Prof. Luis Romero
9. Linden Choir, Johannesburg, South Africa
Διευθύνει: Duncan Fourie
10.  Χορωδία «Νίκος Αστρινίδης», Θεσσαλονίκη
Διευθύνει : Βασιλική Κατσούκα
11. Δημοτική Χορωδία Λαχανά – Δήμος Λαγκαδά, Θεσσαλονίκη
Διευθύνει: Πέτρος Σταματιάδης

Υπεύθυνος επικοινωνίας φεστιβάλ: Κοσμάς Κορωναίος
Στοιχεία επικοινωνίας: ΠΑΡΘΕΝΑΓΩΓΕΙΟΥ 14 , 2682024915, 6973050626, email:armonia4@otenet.gr , kosmaskor@gmail.com                                                                    url:  users.otenet.gr/~armonia4

Choir of Preveza, “Armonia”

The festival takes place in the Municipality of Preveza, in “Yiannis Ritsos”Garden Theater, Ancient Odion of Nicopolis, Castle of Pantokrator, Cultural Centre I.M. of Nicopolis and Preveza, the first 10 days of July (for 4 days).

The international choral festival of Preveza is a fact of particular interest in musical antivities with the highest cultural offerings in our country until today. Since 199 and during the  International Choral Festival, The International Competition of Religion takes also place, aiming at the dissemination of our ecclesiastical musical tradition around the world. It takes place every first 10 days of Luly and great personalities of Choral Music Scene around the world are always invited, who give something different in this organization.

The aim of the festival is the establishment and consolidation of the institution for the promotion of choral music, the development of intellectual and cultural world, the cultivation of musical feeling and the dissemination of Byzantine music  around the world.

It is aimed at people of all ages. More than 1200 people participate in the events every year, while 4.000-5.000 people attend them. 600 choristers, 150 factors of production and 300 volunteers participate in the festival events.

29th INTERNATIONAL CHOIR FESTIVAL OF PREVEZA

17th INTERNATIONAL COMPETITION FOR RELIGIOUS MUSIC 7 to 10 July 2011 
PROGRAM

Wednesday, 06.07.2011
–       Welcome to the choir at the “Armonia” chorus building of Preveza
–       Arrival of the official guests at the hotel, Thursday, 07.07.2011
–       Welcome to the choir at the “Armonia” chorus building of Preveza
–       Arrival of the official guests at the hotel
–        CULTURAL CENTER of the Municipality of Preveza
–       Meeting of all heads of missions of the participating choirs and conductors, official guests, local authorities and the press at 20.00.

Greeting of the “Armonia” choir President
Greeting of the Continent Region Representative
Greeting of the Municipality of Preveza Representative
Greeting by Professon Eva Kollar
Greeting by Mrs. Darina Krosneva – Stamenova
Greeting by M. Lorenzo Donati
Greeting of the participating choirs Representatives

GARDEN THEATER OF THE MUNICIPALITY OF PREVEZA, “YIANNIS RITSOS”
–       20.45, arrival of the choirs – adjustment in the seats
–       21.00, reception of the public and guests
–       21.15, opening of the opening ceremony

Greetings by the local authorities
Presentation of the choirs that participate in the 29th D.CH.F. of Preveza

All the participating choirs sing a song

  1. Female Youth Choir Krasje, Trieste, Italy, directs: Matjaz Scek
  2. Ave Maria, Rivne, Ukraine, directs: Marina Honcharova
  3. Consonance, Bucharest, Romania, directs: Lacramioara Ana Pauliuc
  4. Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spane, directs: Marcos Francisco Lorenzo Afonso
  5. Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon City, Kores, directs: Gyeong Hee Lee
  6.  Youth Choir «Svitych» of the Gogol State University of Ukraine, Nizhyn, Ukraine, directs: Lyudmyla Shumska & Lyudmyla Kostenko
  7. Children’s and Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece, directs: Anelia Stefanova

Friday, 08.07.2011
–       12.00, visit of the heads of choirs at local authorities

Cultural Center of Mitropolis
19.30, Acoustic rehearsals of choirs – Categories C-E
19.30 – 19.45, Children’s Choir “Armonia” of Preveza, Greece
19.45 – 20.00, C, Ave Maria, Rivne, Ukraine
20.00 – 20.15, E1, Female Youth Choir Krasje, Trieste, Italy
20.15 – 20.30, E2,Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon city, Korea
20.30 – 20.45, A3,“Consonance”, Bucharest, Romania
21.00, 17th International Choral Competition of Sacred Music – categories C-E
21.00 – 21.20 out Children’s Choir “Armonia” of Preveza, Greece
21.20 – 21.40 C “Ave Maria” , Rivne, Ukraine
21.40 – 22.00 E1 Female Youth Choir Krasje, Triest, Italy(E2)
22.00 – 22.20 E2 Chuncheon City Youth Choir, Chuncheon City, Korea (Å1)
22.20 – 22.40 Å3 “Consonance” , Bucharest, Romania (Å1)

Saturday, 09.07.2011

Cultural Center of Mitropolis

19.30, Acoustic rehearsal of choirs, Category D-A
19.30 – 19.45, (out) Polyphonic Choir of Patras, directs: Eleni Papadopoulou – Aravantinou
19.45 – 20.00 Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece directs: Anelia Stefanova
20.00 – 20.15, D, “Consonance”, Bucharest, Romania (D1), directs: Lacramioara Ana Pauliuc
20.15 – 20.30, A1, Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spain, directs: Marcos Francisco Lorenzo Afonso
20.30 – 20.45, A2, Youth Choir “Svitych” of the Gogol State University of Ukraine, Nizhyn, Ukraine, direct: Lyudmyla Shumska & Lyudmyla Kostenko
21.00, 17th International Choral Competition of Sacred Music – Categories D-A
21.00 – 21.20 out

Polyphonic Choir of Patras

21.20 – 21.40, Youth Choir “Armonia” of Preveza, Greece
21.40 – 22.00, D, “Consonance” Bucharest, Romania (D1)
22.00 – 22.20, A1, Coral Awara, Los Llanos de Aridane, Spain
22.20 – 22.40, A2, Youth Choir “Svitych” of the Gogol State University of Ukraine, Nizhyn, Ukraine
Sunday, 10.07.2011

Cultural Center of Mitropolis

–       10.30, Meeting of the organizers, the International Jury, the leaders of choirs and conductors

–       11.00 Conference

Square Courts

–       20.45, arrival of the choir
–       21.00, arrival of the public and official guests
–       21.15, opening of closing ceremony
–       22.00, the best choirs from each category will perform a song
–       23.15, Departure

The 30th D.CH.F.P will be held from 5 to 8 July and the festival program has few differences from the festival of last year. The participating choirs are:

  1. Children’s choir of Moshato, directs” Olga Aleksopoulou
  2. Chorus Matricanus, Szazhalombatta Hungary, directs: Anna Furi
  3. Viva! Youth Singers of Toronto, Canada, directs: Carol Woodward Ratzlaff
  4. “Vocal”, Patras, Hellas, directs: Katerina Polymenakou
  5. The National academic choir of Ukrainian Academy of Science “Golden Gates”, Kyiv, Ukraine, directs: Pavlo Struts
  6. Budapesti Vandor Choir, Budapest, Hungary, directs: Zsuzsanna Nemeth
  7. University of enezuela, directs: Prof. Warsaw Choir, Warsaw Poland, directs: Irina Bogdanovich
  8. Coral of workers of the Universidad de Los Andes, Merida, Venezuela, directs: Prof. Luis Romero
  9. Linden Choir, Johannesburg, South Africa, directs: Duncan Fourie
  10. “Nikos Astrinidis” choir, Thessaloniki, directs: Vasiliki Katsouka
  11. Municipal choir Lahana – city of Lagada, Thessaloniki, directs:Petros Stamatiadis

Contact festival: Kosmas Koronaios
Contact (address, phone number, e-mail) and URL: Parthenagogiou 14 , 2682024915, 6973050626,

URL armonia4@otenet.gr  , kosmaskor@gmail.com

You may also like...