«Νέες Χωρικότητες: ΠαραστατικέςΤέχνες και υπαίθριος / ανοιχτός χώρος»

ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ Ε.Κ.Δ.Ι.Θ. / IMERIDA APO TO E.K.D.I.TH.

Ημερίδα «Νέες Χωρικότητες: ΠαραστατικέςΤέχνες και υπαίθριος / ανοιχτός χώρος», που διοργανώνει το Ελληνικό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου το Σάββατο 1η Νοεμβρίου 2014, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206, Ταύρος).

Απαραίτητη η κράτηση θέσεων: 210 3303149

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α   Η Μ Ε Ρ Ι Δ Α Σ
Νέες Xωρικότητες:
Παραστατικές Τέχνες και Υπαίθριος/Ανοιχτός Χώρος
10.00-10.30:
Π ρ ο σ έ λ ε υ σ η – Ε γ γ ρ α φ ή
10.30-10.35:
Χαιρετισμός Προέδρου Δ.Σ. του Ε.Κ.Δ.Ι.Θ.

Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
Σκηνοθέτης, Πρόεδρος του Δ.Σ. του Ελληνικού Κέντρου του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου
10.35-10.45:
Νέες χωρικότητες: παραστατικές τέχνες και υπαίθριος/ανοιχτός χώρος
Θάνος Βόβολης

Σκηνογράφος – Ενδυματολόγος, Επιμελητής της Ελληνικής Εθνικής συμμετοχής- Prague Quadrennial of Performance design and Space 2015

10.45-11.00: Μεταμορφώσεις των Μεσογειακών δημόσιων χώρων: η υβριδική πόλη στη νότια Ευρώπη

Λίλα Λεοντίδου

Αρχιτέκτων – Πολεοδόμος – Γεωγράφος, Καθηγήτρια Γεωγραφίας και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

11.00-11.10: Απευθυνόμενοι στην πόλη ως ένα σώμα πολιτών

Έλλη Παπακωνσταντίνου

Σκηνοθέτις θεάτρου, εικαστικός, ιδρύτρια και καλλιτεχνική διευθύντρια του Κέντρου Τεχνών Βυρσοδεψείο, συν-ιδρύτρια και καλλιτεχνική διευθύντρια της ομάδας ODC ENSEMBLE

11.10-11.20: Το σώμα της πόλης

Ιωάννα Ρεμεδιάκη

Θεατρολόγος, σκηνοθέτις, καλλιτεχνική διευθύντρια της Ομάδας Ίσον Ένα, Λέκτορας στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών

11.20-11.30: Διεκδίκησε το θυμό σου: πολιτική και πολιτική τέχνη

Σύνδεση μέσω Skype

Πάρις Λεγάκης

Πολυτομεακός καλλιτέχνης

11.30-11.45: Τέχνη στο δημόσιο (;) χώρο στην Αθήνα / Art in the public (?) space in Athens

Χριστιάνα Γαλανοπούλου

Ιστορικός τέχνης, καλλιτεχνική διευθύντρια του MIRfestival

11.45-12.05: Δ ι ά λ ε ι μ μ α

12.05-12.20: Η συμμετοχική εμπειρία του εξωτερικού χώρου στην πόλη: ιδιο-τοπικότητα, κινητικότητα και καθημερινότητα

Μαρία Κονομή

Σκηνογράφος – Ενδυματολόγος – Θεωρητικός, Διδάσκουσα στα Πανεπιστήμια Πατρών και Αθηνών, συνυπεύθυνη θεωρητικού σχεδιασμού PQ 2015

12.20-12.30: Μεταμόρφωση και γελοιότητα – Η βόλτα

Ευριπίδης Λασκαρίδης

Σκηνοθέτης, ηθοποιός, ιδρυτής θεατρικής ομάδας ΩΣΜΩΣΙΣ

12.30-12.40: Δημόσιος χώρος και θεατρική πράξη: μια ερευνητική διαδικασία

Βίκυ Μαστρογιάννη

Ηθοποιός, Σκηνοθέτις, ιδρυτικό μέλος της Ομάδας 7

12.40-12.50: Το κλουβί και η φωλιά: ένα περιπατητικό ιδιο-τοπικό θεατρικό ντοκιμαντέρ στο πρώην Εθνικό Ορφανοτροφείο Αρρένων Καλαμάτας (Ε.Ο.Α.Κ.)

Κατερίνα Κωνσταντινάκου

Δραματουργός

12.50-13.00: Βγαίνοντας έξω

Αργυρώ Χιώτη

Σκηνοθέτις, ηθοποιός, ιδρυτικό μέλος της ομάδας Vasistas

13.00-14.00: Δ ι α κ ο π ή  γ ι α  γ ε ύ μ α

14.00-14.20: Ένας μηχανισμός διερεύνησης ανοιχτών εργαλείων σχεδιασμού χωρικοτήτων

Γιώργος Παρμενίδης

Αρχιτέκτων μηχανικός, Καθηγητής στην Αρχιτεκτονική Σχολή, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Βάνα Ξένου

Eικαστικός, Καθηγήτρια στην Αρχιτεκτονική Σχολή, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Ιφιγένεια Μάρη

Αρχιτέκτων μηχανικός, Λέκτορας στην Αρχιτεκτονική Σχολή, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Χρυσούλα Καραδήμα

Αρχιτέκτων μηχανικός, Υποψήφια διδάκτωρ, επικουρική διδασκαλία στην Αρχιτεκτονική Σχολή, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Γεωργία Αντζάμπου

Ναυπηγός μηχανολόγος μηχανικός, Καθηγήτρια κλασικού μπαλέτου και σύγχρονου χορού, Υποψήφια διδάκτωρ στην Αρχιτεκτονική Σχολή, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

14.20-14.30: ένας χώρος μέσα στο χώρο

Τζένη Αργυρίου

Χορογράφος, performance maker και media artist

14.30-14.40: Δημιουργώντας ένα gps drama στην Πατησιών

Δημήτρης Μπαμπίλης

Θεατρολόγος, σκηνοθέτης, μέλος της πολυτομεακής ομάδας Reformers

14.40-14.50: Επαναδιατυπώσεις σκηνικών τοπίων από φοιτητές αρχιτεκτονικής

Σταύρος Γυφτόπουλος

Αρχιτέκτων μηχανικός, Επίκουρος Καθηγητής της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

14.50-15.00: Υπόθεση εφήμερου σκηνικού χώρου επί ανεξίτηλου σκηνικού τοπίου

Θάλεια Ιστικοπούλου

Σκηνογράφος – ενδυματολόγος 

15.00-15.10: Κατασκευές στο φράγμα Μαραθώνα

Γιώργος Σαχίνης & Ειρήνη Αλεξίου

Σκηνοθέτης & Χορογράφος, συν-ιδρυτές της ομάδας όχι παίζουμε/ UrbanDig Project

15.10-15.20: Το αντίστροφο βλέμμα: η ποιητική των αναπαραστάσεων του δημόσιου χώρου στην θεατρική πράξη

Αριάδνη Βοζάνη

Αρχιτέκτων μηχανικός, σκηνογράφος, Επίκουρη Καθηγήτρια Σχολής Αρχιτεκτόνων Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

15.20-15.40: Δ ι ά λ ε ι μ μ α

15.40-15.50: Υπερβατικότητα: σύμβολα/ αρχέτυπα/ κυτταρική μνήμη/ μορφική αντήχηση

Αποστολία Παπαδαμάκη

Χορογράφος, σκηνοθέτρια, performer

15.50-16.00: Σύγχρονη τοπογραφία: το βλέμμα ή αλλιώς πώς αντί να κοιτώ, θα μπορώ να βλέπω…

Αννέττα Σπανουδάκη

Εικαστικός, performance artist, σκηνογράφος

16.00-16.10: Χόρτα του θέρους: ό,τι μένει απ’ τ’ όνειρο των πολεμιστών

Michael Kliën

Χορογράφος, Καλλιτέχνης, Συγγραφέας

16.10-16.20: Στο μυαλό του Λευκάδιου Χερν – Η xωρικότητα του υποσυνείδητου

Βαρβάρα Δούκα

Σκηνοθέτις, ηθοποιός και εκπαιδεύτρια

16.20-16.35: Ηχοτοπίo πόλης και ηχογραφημένη αφήγηση ως μέσα χωρικότητας και καλλιτεχνικής δημιουργίας: το έργο Αλέξανδρος

Σύνδεση μέσω Skype

Πάνος Αμελίδης

Συνθέτης, sound artist, Υποψήφιος διδάκτωρ ήχου & μουσικής Πανεπιστήμιο De Montfort

16.35-16.50: Προς μια οικολογία του θεάτρου

Σύνδεση μέσω Skype

Όλγα Τουλούμη

Αρχιτέκτων, ιστορικός της Αρχιτεκτονικής, Επισκέπτρια Διδάσκουσα στο πρόγραμμα Ιστορίας της Τέχνης του Bard College, Νέα Υόρκη

16.50-17.00: Σκέψεις, Ερωτήσεις, Συμπεράσματα

17.00-18.30: Π ρ ο β ο λ ή τ η ς   τ α ι ν ί α ς: Π ο λ ύ τ ο π ο ν τ ώ ν Μ υ κ η ν ώ ν

You may also like...