Εκδηλώσεις & Νέα του Θεάτρου Απόλλων Performances & News of  Apollon Theater, Syros

Εκδηλώσεις & Νέα του Θεάτρου Απόλλων

Performances & News of  Apollon Theater, Syros

Ο Δήμος Σύρου – Ερμούπολης σας προσκαλεί στις εκδηλώσεις του       

Σύρος – Πολιτισμός 2019 στο Θέατρο Απόλλων.

 «Apollon Theater» welcomes you to the performances of  Syros- Culture 2019.

Το Animasyros κατάφερε να γίνει ένα από τα 20 σημαντικότερα φεστιβάλ κινούμενων σχεδίων στον κόσμο. Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ Βασίλης Καραμητσάνης, από την αγάπη του για την Σύρο, έχει δημιουργήσει ένα διεθνές φεστιβάλ που ξεχωρίζει. Περιλαμβάνει διαγωνιστικά τμήματα, ειδικές προβολές στην Ποσειδωνία και στον μεσαιωνικό οικισμό της Άνω Σύρου, παρουσιάσεις ταινιών, αφιερώματα, μυστικές προβολές, σημαντικούς διεθνείς προσκεκλημένους, εκπαιδευτικά εργαστήρια για άτομα με αναπηρία και την Αγορά, μια ετήσια επαγγελματική συνάντηση των κορυφαίων επαγγελματιών του παγκόσμιου animation στην Ερμούπολη. Φιλοξενεί εκατοντάδες animated χαρακτήρες και ακόμα περισσότερους φίλους του animation από ολόκληρο τον κόσμο, με σπουδαίες συνεργασίες όπως αυτές της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

To Διεθνές Φεστιβάλ Κινουμένων Σχεδίων Animasyros 12 παρουσιάζει στην δωδέκατη έκδοσή του πάνω από 180 ταινίες animation σε ειδικά διαμορφωμένα προγράμματα: -Διεθνές Διαγωνιστικό – Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους – Ειδικές προβολές για παιδιά -Διεθνές Πανόραμα – Ελληνικό Πανόραμα – Ειδικά Αφιερώματα. Η φετινή θεματική του Φεστιβάλ είναι αφιερωμένη στο περιβάλλον και τη βιώσιμη Ανάπτυξη. Πέρα από τις προβολές το Φεστιβάλ θα πλαισιώνεται από εκπαιδευτικά εργαστήρια, παρουσιάσεις, εκθέσεις, πάρτι και θα φιλοξενήσει διεθνούς εμβέλειας προσκεκλημένους.

Είσοδος Ελεύθερη

————————————————————————————————————-
Animasyros has grown into one of the world’s 20 most important animation festivals. Founded by Vassilis Karamitsanis, the festival features competition sections, special screenings at Poseidonia and in the medieval settlement of Ano Syros, film presentations, special tributes, secret screenings, major international guests, workshops for people with disabilities and the Agora – an annual market for leading animation professionals at Ermoupolis. Welcoming hundreds of animated characters and even more animation fans from around the world, the festival is organised in collaboration with major partners, including the Onassis Cultural Centre and the Greek National Opera.

Free Admission

Animasyros Screenings & events schedule  : http://www.animasyros.gr/schedulegr.html

Ενημερωθείτε για το αναλυτικό πρόγραμμα στο site του Αnimasyros: http://www.animasyros.gr/schedulegr.html

___________________________________________________________________

Ακολουθεί το πρόγραμμα με τις προβολές και τα δρώμενα που θα πραγματοποιηθούν στο Θέατρο Απόλλων. 
Screenings & events schedule of Apollon Theater
Τετάρτη- Wednesday 18.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

10:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους – FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film

Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (IT, 90’)

AGORA

11:00-14:00  & 
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE
Πέμπτη- Thursday 19.09

Προβολές – SCREENINGS

16.45 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II

Under The Rib Cage [BE, 13’02”] Maestro [FR, 1’45”] Sister [CN, 8’02”] The Levers [KR, 9’24”] Mind My Mind [NL, 29’40”]

17.45 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΙI – COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED II

Pandas in the Mist [FR, 2’12”] Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”] It Starts With [GB, 2’40”] Ode [DE, 2’38”] Nature Needs Help [SE, 1’18”] THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’] VAF 2018 [DK, 1’24”] Ghosts [GB, 4’29”] Sad Heart [GB, 4’18”] The Meaning [CS, 3’04”] Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”] Little Grey Wolfy. Summer Party [NO, 6’33”]

18:45 Λήξη Προβολών – Screenings End

20.00 Επίσημη Έναρξη Όπερα & Animation: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος

Official Opening Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos (A «musical fairy tale with operatic elements»)

Πρεμιέρα

Μια εντυπωσιακή παραγωγή όπου η όπερα «συνομιλεί» με το animation: «Το αηδόνι του αυτοκράτορα» της Εναλλακτικής Σκηνής της ΕΛΣ καταφτάνει στο θέατρο Απόλλων.

Tο μουσικό παραμύθι της κορυφαίας Λένας Πλάτωνος «Το αηδόνι του αυτοκράτορα», που παρουσιάστηκε πρώτη φορά στο κοινό τον Οκτώβριο του 2018 σε μία σειρά sold out παραστάσεων στην Εναλλακτική Σκηνή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (ΕΛΣ) σε συνεργασία με το Animasyros, ταξιδεύει για πρώτη φορά στη Σύρo, την Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου στις 20.00 στο θέατρο Απόλλων, σφραγίζοντας την επίσημη έναρξη της 12ης διοργάνωσης.

Τη σκηνοθεσία υπογράφει η Κατερίνα Πετσατώδη ενώ το animation έχει αναλάβει η πολυτάλαντη Ειρήνη Βιανέλλη. Το έργο βασίζεται στο ομώνυμο παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν και αποτελεί μια παραβολή για τη σχέση τέχνης και τεχνολογίας, η οποία στις μέρες μας είναι πιο επίκαιρη παρά ποτέ.

Είσοδος Ελεύθερη

Live streaming:  Ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση: https://diavlos.grnet.gr/event/e1442
(Η αναμετάδοση δεν περιλαμβάνει την παράσταση «Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα»)

AGORA
11:00-14:00 & 
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

Αυλή Θεάτρου Απόλλων – Apollon Theatre Courtyard 

22:30 Πάρτι Έναρξης Animasyros 12 – Animasyros 12 Opening Party

Παρασκευή- Friday 20.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

11:00 Όπερα & Ανιμεϊσον: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος – Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos  (απαραίτητη η κράτηση θέσεων για τα σχολεία στο education@animasyros.gr | 6986829470)

16.00 Αφιέρωμα: ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: 50 ΧΡΟΝΙΑ ANΙΜΕΪΣΟΝ

Tribute: AZERBAIJAN: 50TH ANNIVERSARY OF AZERBAIJANI ANIMATION

Jirtdan, 9’42” Ms. Beetle and Mr. Mouse, 9’48” Giant-Jirtdan, 9’36” Mother on a Tree, 7’16” Dedication, 9’01” Dispute of the Fruits, 9’25” Continuity, 1’42”

17.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II – STUDENT COMPETITION SECTION II

Good Intentions [GB, 8’34”] The Death Vendor [KR, 5’40”] Big Boy [FR, 4’45”] Laika [PL, 4’41”] Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”] Sacrées Nonnes [FR, 5’] Silent Trigger [CN, 9’43”] Bridgemaster [HU, 2’07”] Heat Wave [GR, 7’13”] Kelpie [CA, 3’41”] La Cage [FR, 4’30”] Grand Bassin [FR, 6’37”]

18.30 Αφιέρωμα: ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΟ ΑΝΙΜΕΪΣΟΝ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ — Tribute: THE NEW PORTUGUESE ANIMATED CINEMA – PERSPECTIVES
The Sounds From The Drawers, 7’47” Three Weeks In December, 6’13” Amélia & Duarte, 8’30” Soot, 14’

19.15 Αφιέρωμα: ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ – Tribute: SPOTLIGHT ON SWEDEN
All the dear little animals, 7’32” Mary and the Monster, 4’28” Shuffled, 5’05” Margot, 2’16” Dreams From The Ocean, 14’15” Stink-a-boo, 1’50”

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ – FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE
Memoirs of a man in pajamas [ES, 75’]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ | – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I
The Proposal [BE, 15’] The Elephant’s Song [US, 7’38”] Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’] I Have Problems [HU, 6’34”] Gun Shop [US, 2’10”] Selfies [CH, 3’40”] Violent Equation [GR, 5’]

22.45 ANIMAPRIDE ΙV- LGBTQI FILMS Jar [US, 1’35”] Mom’s Clothes [US, 5’35”] Zoodio 54 [GB, 5’] My Little Princess [US, 4’45”] The Night Cleaner [CA, 5’] The Fish Curry [IN, 12’]

23:30 Λήξη Προβολών – Screenings End

AGORA

11:00-14:00
 & 18:00-21:00

VIDEOTHEQUE

Σάββατο – Saturday 21.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

11:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I(Ε) – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I(Ε)

The Proposal [BE, 15’] The Elephant’s Song [US, 7’38”] Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’] I Have Problems [HU, 6’34”] Gun Shop [US, 2’10”] Selfies [CH, 3’40”] Violent Equation [GR, 5’]

12.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II(E) – STUDENT COMPETITION SECTION II (E)

Good Intentions [GB, 8’34”] The Death Vendor [KR, 5’40”] Big Boy [FR, 4’45”] Laika [PL, 4’41”] Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”] Sacrées Nonnes [FR, 5’] Silent Trigger [CN, 9’43”] Bridgemaster [HU, 2’07”] Heat Wave [GR, 7’13”] Kelpie [CA, 3’41”] La Cage [FR, 4’30”] Grand Bassin [FR, 6’37”]

13:15 Λήξη προβολών – Screenings End

16.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I – STUDENT COMPETITION SECTION I

Tutu [BE, 3’22”] Tea Time [FR, 2’52”] Dip Into [PE, 5’32”] The Ostrich Politic [FR, 6’25”] Belief [KR, 9’40”] The Fiddle [IL, 8’37”] Journey [SK, 8’41”] Presque [FR, 2’03”] Saturn In Leo [HR, 4’44”] Gorilla Thrilla [AT, 5’06”] Undone [ZA, 3’48”] After The Rain [FR, 8’42”]

17.15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II (E) – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II (E)
Under The Rib Cage [BE, 13’02”] Maestro [FR, 1’45”] Sister [CN, 8’02”] The Levers [KR, 9’24”] Mind My Mind [NL, 29’40”]

18.15 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ – GREEK PANORAMA
Black Sheep Escape [GR, 3’20”] Baby Baby [AU, 1’04”] Buton-Off [GR, 2’12”] Lily Girl [GR, 8’08”] While I Keep On Dreaming [GR, 6’19”] How To Poison Yourself! [GR, 3’] Bittersweet Love: The Musical [GR, 4’08”] C. P. Cavafy | The City (Wherever I Turn My Eyes To) [GR, 3’24”] Falling [GR, 3’46”] Gaea And Aether [GR, 4’42”] Reality Fabric [GR, 2’25” Julia [GR, 4’09”] The Life Of Death [GR, 4’35”] Land [GR, 6’] Seeking Refuge [GR, 3’30”] Lament [GR, 3’30”] Paramithi Tou Nerou [GR, 2’47”] One Day One Fly [GR, 6’22”] Act Without Words I [GR, 15’19”] Inverse [GR, 6’38”] 273 Days From Today [GR, 11’38”] Can You Eat Plastic? [CY, 3’24”]

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ &  ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ Ι (E) – COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED I (E)

ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”] Digitized 2018 [GR, 2’12”] The Ice Cream Man [CY, 3’27”] Hello Jemima [US, 3’02”] Ariel [GR, 2’25”] Pip [ES, 4’05”] Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”] Hooray For Reading [BE, 45”] The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”] The Myth Of Arachne [DK, 4’29”] What Is Consciousness? [GB, 5’02”] Antarctic [FR, 3’] Reer [FR, 4’10”] Mr Indifferent [IR, 2’45”] Bare Feet [FR, 4’14”] Sundown Place [GB, 1’] UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ III – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION III
America [IL, 15’22”] Winter In The Rainforest [LV, 8’35”] The Bird & The Whale [IE, 7’03”] Le Mans 1955 [FR, 15’] Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

22.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV – INTERNATIONAL COMPETITION IV
Mum’s The Word [ES, 12’32”] Dorothy The Rambler [FR, 8’42”] At First Sight [NL, 16’10”] Around The Stairway [CH, 5’] Mascot [KR, 6’50”]

23:30 Λήξη Προβολών – Screenings End

AGORA

11:00-14:00 & 
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

Κυριακή- Sunday 22.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

11.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους – FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film Iqbal, a Tale of a Fearless Child (IT, 90’)

12:30 (E) KIDS II
The Beekeeper [IE, 6’29”] The Most Magnificent Thing [CA, 22’] Pizza Party [DE, 3’01”] Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”] Don’t Feed These Animals [PT, 10’] Toddler [CA, 0’50”] Misguided [US, 2’26”] Like And Follow [JP, 2’05”] Forglemmegei [DK, 7’24”]

13.30 EMILE AWARDS Enough [GB, 2’] A love letter to the one I made up [IL, 6’05”] Musical Traume [CS, 10’] Have Heart [GB, 12’] Last Stop is The Moon [PL/LT, 9’] Cat Days [DE, 11’] The Fruits of Clouds [CZ, 10’] The Fearless are Here [GB, 2’] Better Humans [GB, 3’] Dancing Ice [GB, 1’] (Fool Time) Job [FR, 17’] Pura Vida [EE, 9’] Petits Poissons [FR, 2’]

15:00 Λήξη Προβολών – Screenings End

16.00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV(Ε) – INTERNATIONAL COMPETITION SECTION IV (Ε)
Mum’s The Word [ES, 12’32”] Dorothy The Rambler [FR, 8’42”] At First Sight [NL, 16’10”] Around The Stairway [CH, 5’] Mascot [KR, 6’50”]

17.00 Animagreen: Animated Films on the Environment Panique À Bord [BE, 8’13”] The Last Book From Earth [ES, 2’] Mechanical Liquid [VE, 3’] Blue Tomorrow [TR, 14’53”] The Beebox [US, 2’13”] The Man Is Big [DE, 9’30”] End Of Public Road [SE, 3’] No Snow For Christmas [US, 2’46”] Strange Cargo [FR, 6’] A Strange Trial [CH, 9’58”] Amsterdam 2051 [NL, 1’26”] The Sustainable Urban Mobility Plan Of Kozani [GR, 2’54”] Renewed [GB, 3’10”] Under The Sea [DE, 1’10”] Melty Hearts [CL, 3’56”] Uki [GB, 5’56”]

18:30 Λήξη Προβολών – Screenings End

20:00-22:00 Τελετή Λήξης & Απονομής Βραβείων – Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού  – Festival Closing & Awards Ceremony- Award Announcement
«An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»- Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού The European Values Award – #ThisisEU Festival Closing & Awards Ceremony- Award Announcement «An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»& The European Values Award – #ThisisEU

Live streaming: Ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση: https://diavlos.grnet.gr/event/e1443
(Η αναμετάδοση δεν περιλαμβάνει την προβολή ταινιών)

22:00 Προβολή Βραβευμένων Ταινιών – Screening of Awarded Films

**ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ – Apollon Theatre Courtyard

23:00  Party Λήξης – Closing Party

Sponsors: http://www.animasyros.gr/sponsorsgr.html

You may also like...