Διεθνές Φεστιβάλ και Αγορά Κινουμένων Σχεδίων-Animasyros

Εκδηλώσεις & Νέα του Θεάτρου Απόλλων
Performances & News of Apollon Theater, Syros
Το θέατρο «Απόλλων» σας προσκαλεί στις εκδηλώσεις του 2017.
«Apollon Theater» welcomes you to the performances of 2017.
Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017 – Kυριακή 1 Οκτωβρίου | Wednesday the 27th of September 2017-Sunday the 1st of October 2017
Το Διεθνές Φεστιβάλ + Aγορά Κινουμένων Σχεδίων της Σύρου είναι το μεγαλύτερο φεστιβάλ στο είδος του στην Ελλάδα κι ένα από τα 20 μεγαλύτερα διεθνώς. Ξεκίνησε το 2008 κι έκτοτε πραγματοποιείται ετησίως στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων, την Ερμούπολη.
Περιλαμβάνει προβολές ταινιών εμψύχωσης, εκτενή αφιερώματα σε διεθνή φεστιβάλ, δημιουργούς και στούντιο κινουμένων σχεδίων, εργαστήρια για παιδιά, εφήβους και ενήλικες, το εφαρμοσμένο οπτικοακουστικό εργαστήριο making of που καταγράφει λεπτό προς λεπτό το φεστιβάλ, πάρτυ κι άλλες παράλληλες δράσεις.
Το Animasyros φέτος γίνεται 10 και επιστρέφει στην αγαπημένη του Σύρο, για μία επετειακή διοργάνωση, με κύρια θεματική το νέο αφήγημα animation της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Προβολές ταινιών animation από όλο τον κόσμο, εκπαιδευτικά εργαστήρια για όλες τις ηλικίες, ομιλίες και παρουσιάσεις πρότζεκτ στην επαγγελματική Αγορά (Αgora), όπερα από την Εθνική Λυρική Σκηνή και πολλές επετειακές εκπλήξεις επιφυλάσσει η δέκατη διοργάνωση. Τιμώμενες χώρες για φέτος το Λουξεμβούργο, η Βραζιλία και η Ιταλία.
Θέατρο Απόλλων | Αpollon Theatre / Κινηματογράφος Παλλάς | Pallas Cinema / Πλατεία Μιαούλη | Miaoulis Square / Άνω Σύρος | Ano Syros / Ποσειδωνία | Possidonia
Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα: http://www.animasyros.gr/schedulegr.html
Όλες οι εκδηλώσεις έχουν δωρεάν είσοδο.
Αναλυτικό πρόγραμμα για το Θέατρο Απόλλων.
ΤΕΤΑΡΤΗ 27.09.2017
ΠΡΟΒΟΛΕΣ
10:00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά (GR 3΄ 20΄΄)
Ο τόπος μου [GR 3΄ 24΄΄]
4 σκίτσα [GR 3΄ 5΄΄]
Κάθε παιδί είναι σημαντικό [IN 2΄23΄΄]
Τέλος στην αποψίλωση των δασών [IN 2’17»]
Πράσινο [BR7΄]
10.30 K.ID.S 1
Αγρινούι [CY 19΄40΄΄]
Willie and the Foxtrot 01 [UY 2΄6΄΄]
Molbox [KR 8΄40΄΄]
SweetTooth [US 5΄]
Co se stalo v zoo (Zoo story) [CZ 4΄10΄΄]
El Nen il’Eriçó (The Kid and the Hedgehog) [ES 3΄4΄΄]
Rumble in the Jungle [DE 1΄30΄΄]
11.15 K.ID.S 2
Scrambled [NL 6΄28΄΄]
Polska Warrior [NL 25΄]
Full Feather Jacket [NL 2΄34΄΄]
Tom in Couchland [US 2΄ 19΄΄]
Twin Islands [FR 7′ 18»]
She’s got the blush [BE 5΄15΄΄]
Baozha! [SG 6′ 45»]
Buoy [UK 2΄41΄΄]
12:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
18:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑ- ABILITY
LifeAnimated [US 91΄]
19:30 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΠΕΜΠΤΗ 28.09.2017
ΠΡΟΒΟΛΕΣ
10:00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ
Σι-σου-ντο [ GR 17΄45΄΄]
Τοπολύχρωμομεταλλόφωνο [ GR 14΄50΄΄]
Ερωτόκριτος [GR 6΄ 6΄΄]
10.40 K.ID.S 3
Αγρινούι [CY 19΄40΄΄]
Chiripajas [RU, ES 1΄55΄΄]
Le corbeau voulant imiter l’ aigle (The Raven Who Wished to Imitate the Eagle) [FR 1′ 25»]
Geno [GE, DE 12΄45΄΄]
11.15 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
16:00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Flower Found [NL 6΄46΄΄]
Antarctica [BE 9΄37΄΄]
Close the shutters [IL 5΄4΄΄]
Der König (The King) [DE 1΄15΄΄]
Feedback [CZ 6΄30΄΄]
Hesö kherö [CH 5΄52΄΄]
Garden Party [FR 7΄15΄΄]
KCLOC [US 2’50»]
Ta Tristesse [BE 4’9»]
16:45 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Lasoupe [CY 11΄]
Min Börda [SE, 15′ ]
Late Afternoon [IE, 9′ 23»]
Riot [FR, 13΄]
17:45 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Extraordinary Tales(LU, ES, US, BE 73΄)
19:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
21.00 ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ
Γκαλά όπερας: Η Εθνική Λυρική Σκηνή για τα δέκα χρόνια του Animasyros.
22:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Nausicaa – L’altra Odissea (Nausicaa- The other Odyssey) [IT 22΄]
A Symphony for Rossini: Il Turco in Italia [IT 9΄39΄΄]
23:00 ALL OF MY FRIENDS- ANIMAFEST CYPRUS VIEWS OF THE WORLD
Protest in Animation
Estate [FR,BE 7΄25΄΄]
Life Cycles [UK 4΄17΄΄]
Zug nach Peace (Train to peace) [DE 9΄52΄΄]
Journal Animé (Animated Daily) [FR 4΄30»]
Empty Space [EE 10΄]
Tough [UK 4΄49΄΄]
Four faces of the moon [12΄50΄΄CA]
Gloria, Victoria [ 6΄ CA]
00:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΑΓΟΡΑ (ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ)
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ-ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00 ΈΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας
22:30 ΠΑΡΤΙ EVRÓPI
Με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα
***** Σε ζωντανή μετάδοση η κεντρική ομιλία έναρξης στο link: https://diavlos.grnet.gr/event/e915
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29.09.2017
ΠΡΟΒΟΛΕΣ16:00 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Qrempucu [MT 7΄13΄΄]
Kali- The little Vampire [PT 9΄]
Ragnarok [LT, DK 8′]
The Isle of Seals [LV 6′]
Kovbojsko (Cowboyland) [SK 4’46’’]
Na draka [CZ 6΄]
Viikset (Moustache) [FI 3’37’’]
Love [HU 14’]
17:00 ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Mr. Hublot [11΄48΄΄]
Emilie [15΄]
The Light Eater [12΄]
Wurst [6΄]
Rose & Violet [23΄]
Una furtiva lagrima [3’]
18:30 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ
L’ homme le plus petit du monde (The tiniest man on earth)[AR,FR4’ 40’’]
The Junction – Chilly Gonzales & Peaches [CA4’ 42’’]
Idesia-Ain’t Over [US3’ 07’’]
Blue-CNN [UK 1’ 35’’]
Mark Lotterman- Happy [NL 6’ 35’’]
Woodland Trust- The Guardian [UK 1’ 27’’]
10 Being the best [US 1′ 26’’]
Movies inspire dreams [UK 2’ 15’’]
Paper Tales [RU 5’ 30’’]
A place to Bury Strangers-Now it’s over [US 4’ 10’’]
Pandas dans la brume (Pandas in the mist) [FR 1’ 44’’]
When Balloon Fly [AU 4’ 04’’]
What makes the Universe colorful? [UK 3’ 24’’]
Stephen King on Childhood [US 4’]
The Magnetic Fields – ’85 Why I Am Not a Teenager [US 3’ 04’’]
19:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
La grande histoire d’un petit trait (The Big Adventure of a Little Line)
Morning Cowboy [ES 15΄]
Parade de Satie (Satie’s “Parade”) [JP 14΄12΄΄]
The Gap [BE 14΄41΄΄]
Airport [HR, DE 11΄]
20:30 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Closed Visit [UK 2′ 20»]
Tête à Tête [UK 7′ 41»]
Race [UK 2′ 48»]
Diorama [BE 5′ 27»]
Domov [CZ 6′ 20»]
Gokurōsama [FR 6′ 53»]
L’ indigestion [BE 6′ 14»]
O Matko! (Oh Mother) [PL 12′ 15»]
Saturday Symphony [NL 2′ 58»]
Stockholm [FR 6′ 45»]
Cipka (Pussy) [PL 8′ 22»]
21:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Αίνιγμα (Aenigma) [GR 10΄]
Catherine [BE 11′ 51»]
Εθνοφοβία(Ethnophobia) [GR 14΄]
G-AAAH [UK 1′ 20»]
Nocna Ptica (Nighthawk) [SL 8΄50΄΄]
Vibrato [FR 7′ 22»]
Pittari [US 4΄]
Taboek( Tabook) [NL 2΄ 44΄΄]
22:30 ALL OF MY FRIENDS- ATHENS PRIDE/ANIMAPRIDE
He Who Has Two Souls [FR 17′]
Spark [US 5′]
Arrival [US 22′]
Happy & Gay [US 11′]
In a Heartbeat [US 4′]
23:30 ALL OF MY FRIENDS- FLIX
Dumbland [US 33΄]
00:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΑΓΟΡΑ (ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ)
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ-ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00 EΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας
ΣABBATO 30.09.2017
ΠΡΟΒΟΛΕΣ
16:00 K.ID.S (ΤΑΙΝΙΕΣ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ)
Ένα αστεράκι έπεσε [1΄36΄΄]
L’ Espace d’un Instant (A space in time) [FR 13΄58΄΄]
Leave a print [UK 5΄14΄΄]
Co medvědi rádi (The Bearytales) [CZ 2΄23΄΄]
Domek (The House) [CZ 5΄27΄΄]
Flipped Out [US 5΄ 30]
Free as a bird [NL 25΄]
18:00 ALL OF MY FRIENDS- POPAGANDA / LATERNATIVE
Paperface- Idiot [DE 3΄05΄΄]
Loopstache-All I need is you [ES 4΄29΄΄]
Robert Pospis & Martin Sillay- In the open field [SK 4΄53΄΄]
Brandt Brauer Frick – Holy Night [DE 4΄27΄΄]
Schööf – Krapfen [CH 3΄28΄΄]
Emma Still- Viens Vers moi [FR 3΄18΄΄]
Nadia Schilling- Kite [PT 4΄50΄΄]
Temple Invisible- Burn the waters [RO 4΄2΄΄]
19:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ
EVRÓPI: Animated stories & tales on the audiovisual sector
20:00 EVRÓPI: 28 ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Oh Willy [BE 16΄43΄΄]
Dans les eaux profondes (In deep waters) [FR 12΄]
Late Afternoon [IE 9΄23΄΄]
Helpiman [NL 2΄57΄΄]
Pui de Somn (Baby nap) [RO 5΄22΄΄]
Decorado [ES 11΄]
Nocna Ptica (Nighthawk) [SL 8΄50΄΄]
La Soupe [CY 11΄]
Beauty [IT 9΄49΄΄]
Tête à Tête [UK 7΄41΄΄]
21:30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
L’ ogre (Theogre) [FR, 10′]
Maned & Macho [IR, 10′ 49»]
Nachtstück [DE, 5′ 19»]
Contact [FR, 7′ 53»]
Crvenkapica Redux (Red Riding Hood Redux) [HR, 11′ 53»]
Nothing Happens [DK, 11′ 50»]
22:30 MIX & MATCH PANORAMA
Aurelia [GR 15′]
Δε λες κουβέντα You don’t say a word [IT 6΄]
Mr. Night Has a Day Off [LT 2΄]
Half a life [US 11΄50΄΄]
Deer Flower [KR 7΄34΄΄]
Yin [ΒΕ 10΄30΄΄]
Kastaars [ΒΕ 5΄40΄΄]
Popsicle [US 5΄22΄΄]
Putain [ΒΕ 5΄15΄΄]
Perfect Town [CH 4΄25΄΄]
Don’t Think of a Pink Elephant [UK 7′ 20»]
Black Dog [US 15΄]
Dive with the sun [FR 3΄20΄΄]
Good Night, Everybuds! [DE 5΄30΄΄]
00:15 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
ΑΓΟΡΑ (ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ)
11:00-12:00 Παρουσίαση: An insight into Cartoon Saloon-Tomm Moore (IE)
12:00-12:45 Ταινίες σε Ανάπτυξη: Icarus-Carlo Vogele (LU)
13:00- 14:00 Παρουσίαση: Unitedwefly – Θοδωρής ΠολυχρονόπουλοςTheodore (GR)
17:00-17:45 Masterclass: Το σημείο τομής μεταξύ εικονογράφησης και κινουμένων σχεδίων
The Intersection between Illustration & Animation Patrick Doyon (CA)
18:00-21:00 ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-22:00 ΕΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας
ΚΥΡΙΑΚΗ 01.10.2017
ΠΡΟΒΟΛΕΣ
11:00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΜΕΑ- ABILITY
Άνιμερτ Επεισόδιο Ability Αnimert [GR 30΄51΄΄]
Ήταν ένας μεγάλος χάρτης (Once upon along map) [GR 5΄47΄΄]
Μεταμορφώσεις (Metamorphosis) [GR 1΄07΄΄]
Το Κυκλαδικό Ειδώλιο σήμερα (The Cycladic figurine today) [GR 2΄37΄΄]
Anima Music [GR 3΄]
Tom’s Story [UK 7΄13΄΄]
Blossomhead [US 2΄45΄΄]
Memoire [UK 5΄50΄΄]
Glaucome [FR 1′ 30΄΄]
Imagination [UK 3΄30΄΄]
Louis [FR 9΄27΄΄]
El Canto [FR 5΄38΄΄]
Cradle [US 14΄33΄΄]
A life’s with Asperger’s [US 3΄58΄΄]
12:45 ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ANIMASYROS 2015-2017
13:00 ΛΗΞΗ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
16:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ | ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
My entire high school sinking in the Sea [US 75΄] Η ταινία παρουσιάζεται σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας- Νύχτες Πρεμιέρας
17:15 ΤΑΙΝΙΕΣ AKTO
18:00 ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ANIME GARON
20:00-22:00 FESTIVAL CLOSING & AWARDS CEREMONY
ΑΓΟΡΑ (ΘΕΑΤΡΟ ΑΠΟΛΛΩΝ)
11:00-14:00
18:00-21:00
ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ-ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ
16:00-18:00 ΕΚΘΕΣΗ
Blu: Ένας διάλογος μέσω των κινουμένων σχεδίων μεταξύ Ιταλίας & Ελλάδας
Περισσότερες πληροφορίες στο www.animasyros.gr

Από: Apollon Theatre <apollon=pkde.gr@mail193.sea22.mcdlv.net> εκ μέρους του Apollon Theatre <apollon@pkde.gr>

 

You may also like...